banner9

banner7

Tarih Osmangazi’de yaşıyor

Tarihi mirasın korunmasına yönelik gerçekleştirdiği çalışmalarla eski Bursa’yı ortaya çıkaran Bursa Osmangazi Belediyesi, Tayakadın Mahallesi’nde 16. ve 19 yüzyıldan kalma 11 Sivil Mimari Örneği yapıyı yeniden ayağa kaldırıyor.

OSMANGAZİ BELEDİYESİ 13.08.2020, 19:27

Osmangazi Belediyesi, inşaatını tamamladığı 5 SMÖ yapıyı, açılışını yaparak Bursa Ticaret Borsası’nın kullanımına sundu. Bölgede inşa edeceği 6 sivil mimari örneği yapı için de hızlı bir şekilde çalışmalara başlayan Osmangazi Belediyesi, açılışın ardından inşa edilecek yeni binanın da temelini attı. Bursa’nın geleneksel mimarisinin izlerini taşıyan yapılar, Bursa Evleri Kültür Adası ve Ördekli Kültür Merkezi ile bütünleşerek şehrin merkezinde yeni bir kültür ve turizm aksı oluşturacak.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun da katıldığı törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarihi şehir Bursa’da gerçekleştirilen restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları ile ‘Eski Şehir’i ortaya çıkardıklarını vurguladı. Gece gündüz çalışarak şehri yenilediklerini belirten Dündar, “Modern bir şehir inşa ediyoruz. Osmangazi, Osmanlı'yı kuran bir şehir. Dolayısıyla ilk dönem Osmangazi eserleri burada. Biz bu eserlerin ayakta kalan, yok olan, yıkılan ve toprağın altında kalan kısacası hepsiyle uğraşarak yeniden ayağa kaldırıyoruz” dedi.

“KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ, KENDİ MİMARİMİZİ AYAĞA KALDIRIYORUZ”

Restorasyon çalışmaları için kanunlarda bazı düzenlemeler olması gerektiğine dikkat çeken Dündar, “Binanın dış görüntüsünü mimari özelliğine uygun olarak muhafaza edelim; ama içerideki fonksiyonları da bugüne uygun hale getirmemiz lazım. Bugün burada açılış ve temel atma töreniyle birlikte, bu yapıların yanında bizim kendi kültürümüzü, kendi mimarimizi ayağa kaldırıyoruz. İçeride odalar küçük olsa da, o küçük odalarda güzel bir yaşamın olduğunu görüyoruz. Bir huzur var burada. Çünkü, biz kendi mimarimiz, kendi inancımız ve kendi yaşantımıza göre bu evleri yaptık. En kısa sürede Ördekli Kültür Merkezi tarafından buraya kadar olan kısımdaki çalışmalarımız da faaliyete geçecek. Tabi bunu belediye yapsın diye kimse beklemesin, belediye olarak planları geçirdik. Bazı kişi ve kurumlar çalışmalarını yapıyor. Bizler de cami etrafında kamulaştırma çalışmalarını sürdürüyoruz” diye konuştu.

“KÖTÜ YAPILAŞMALAR ARASINDA LALE AÇTI”

Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili ortaya atılan bazı eleştirilere de cevap veren Başkan Dündar, “Boş alana bina yapmışız. Evet, boş alana bina yaptık, başarabilen varsa gelsin buyursun onlar da yapsınlar. Geçtiğimiz günlerde Bursa'ya gelen bir işadamı helikopterle geçerken çektiği bir fotoğrafı bana göndererek teşekkür etti. O bölge içerisinde, o kötü yapılaşma içerisinde bir lalenin açtığını, bir güzelliğin ortaya çıktığını görmüş oluyoruz. Bunu devam ettireceğiz. Tabi riskli bölgeler var. Riskli bölgede bulunan ve bizimle anlaşan vatandaşlar yaşadı. Anlaşmayanlar şimdi nasıl anlaşırız diye düşünüyorlar. İnşallah onlarla da görüşeceğiz; 'Eğer biz de bu işi istiyoruz' diyorlarsa anlaşıp onların da isteğini yerine getireceğiz. Şehrin hem çöküntü bölgelerini hem imara açılmamış kaçak yapılaşmaların olduğu bölgeleri imara uygun şekilde modern yapılarla donatacağız” ifadelerini kullandı.

“Tarihi dokuyu ortaya çıkarmak, Osmangazi Belediyesi’nin işidir” diyen Başkan Dündar, tarihi mirasın korunması konusunda 6 ödül aldıklarını hatırlattı. Tarihi Kentler Birliği’nin Bursa'da kurulduğunu kaydeden Dündar, “Şu anda Tarihi Kentler Birliği, ÇEKÜL Vakfı ile birlikte okul görevi görüyor. Türkiye'yi dörde bölmüşler, üçer aylık periyotlar halinde çalışmalar yapıyorlar. İşte bu çalışmalarda örnek Osmangazi Belediyesi'dir. Çünkü, Osmangazi kurucu bir şehir” dedi.

“OSMANGAZİ’DE İŞ BİTMEZ”

Hisar bölgesinde tarihi dokunun yeniden ortaya çıktığı Oruçbey Caddesi’nin açılışını Salı günü Turizm ve Kültür Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katılımıyla gerçekleştireceklerini belirten Dündar, “Bizde iş bitmez. Sadece Fen İşleri Müdürlüğümüzün 31 farklı noktada şantiyesi var. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 45 mahallede 186 noktada çalışması var. Salı günü inşallah Turizm Bakan Yardımcımız gelecek. Onun katılımıyla Oruçbey Caddesi ve Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi’nin açılışını yapacağız. Tahtakale Han ve buraya doğru geleceğiz” diyerek açılışların devam edeceğinin müjdesini verdi.

Hisar bölgesindeki çalışmalardan da bahseden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Hisar’a özel bir kanun çıkarmamız lazım. O bölgenin bir tarihi dokusu var. Evler dışarıdan çok güzel. Ama içeri gir, küçük oldukları için bir tane bile koltuk koyamazsın. Bununla ilgili özel bir düzenleme yapılması gerekiyor. Devletimiz buna mahsus özel bankalar aracılığıyla krediler veriyor. Oradaki yapılarla ilgili bir kolaylık sağlanırsa Hisar Bölgesi’ni biz kısa sürede ayağa kaldırırız. Hisar, bizim hedefimiz. Allah’ın izniyle o bölgede çalışmalarımız devam ediyor. Surların içerisinde kalan Bursa'yı yeniden ayağa kaldıracağız. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ndeki sanal ortamda gördüğümüz Hisar’ı ortaya çıkartacağız” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: ŞEHRİN TARİHİ DOKUSU ORTAYA ÇIKIYOR”

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu da konuşmasında, Osmangazi Belediyesi’ne Bursa'nın eski yüzünü ortaya çıkardığı ve şehrin tarihi dokusunu yeniden sunduğu için teşekkür etti.

Çavuşoğlu, “Osmangazi, bizim payitaht şehrimizin merkezi. Ne yapsanız altın değerinde önem kazanıyor. Özellikle tarihi dokunun ortaya çıkması, insanımızın adeta nefes almasını ve yüreğinin hoşlanmasına sebep oluyor. Bu anlamda özellikle Hisar Projesi, çok büyük bir alanda Bursa'mızın fetih merkezi. Eski Bursa olan Hisar’ın bir plato şeklinde ortaya çıkacak olması Bursa'da aslında herkesin hayalinin gerçekleşmesi demektir” dedi.

MATLI: “GEÇMİŞLE GÜNÜMÜZ ARASINDA KÖPRÜ”

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı da, Osmanlı’nın başkenti Yeşil Bursa’ya yakışır bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Matlı, “Bir yandan üyelerimize yönelik projeler üretmeyi sürdürürken, diğer yandan şehrimize sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda değer katacak çalışmalara imza atıyoruz. Bu anlayıştan hareketle Osmangazi Belediyesi ile yapmış olduğumuz protokol kapsamında borsamızın yeni hizmet binasının temel atma töreni için burada bulunuyoruz. Şehrimiz hepimizin ortak kaygısı. 500 metrekare alan üzerine inşa edilecek ve 3 kattan oluşacak yeni hizmet binamız, idari ile teknik birimleri, toplantı ve elektronik satış salonuyla modern mimarinin en güzel örneklerinden birini taşıyacaktır. İnşallah, bu binamızı en kısa sürede tamamlayıp üyelerimizin hizmetine sunacağız. Geçmişle günümüz arasında köprü vazifesi görecek olan bu projeyi Bursa’ya kazandırmasında katkı sağlayan başta Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik ve Osmangazi İlçe Kaymakamı Zafer Orhan da, Bursa’nın tarihi izlerini taşıyan yapıları yeniden ayağa kaldıran Osmangazi Belediyesi’ne çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de katıldığı törende, konuşmaların ardından Sivil Mimari Örneği 5 yapının açılış kurdelesi kesilirken, yeni inşa edilecek binanın temeline ise ilk harç döküldü.

Yorumlar (0)
13°
kapalı
banner8