banner9

banner7

Osmangazi’den tarihi bölgeye tarihi hamle

Bursa Osmangazi Belediyesi, Hisar Bölgesi’nde hayata geçirdiği ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesinin ilk ayağı olan Oruçbey Caddesi’ndeki sokak sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışmalarını tamamladı.

OSMANGAZİ BELEDİYESİ 22.08.2020, 14:58

Bölgede yer alan atıl vaziyetteki bir sivil mimarlık örneği yapıyı da restore ederek kültür merkezine dönüştüren Osmangazi Belediyesi, iki çalışmayı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın da katıldığı törenle hizmete açtı.

Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar’ın tarihi değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına yönelik başlattığı ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesinin ilk ayağı olan Oruçbey Caddesi’nde yer alan 28 binanın cephe düzenlemesini yaptı. Cadde zeminini de granit bazalt kaplamalı parke taşı ile yenileyerek bölgedeki tarihi doku ortaya çıkartıldı. Çalışmaların ardından bölge adeta açık hava müzesine dönüştü. Osmangazi Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında Hisar Bölgesi’nde yer alan Alipaşa Mahallesi’ndeki 19’ncu yüzyıla ait sivil mimari örneği yapıyı da restore ederek yeniden ayağa kaldırdı. Eski ihtişamlı günlerine kavuşturulan tarihi yapı, Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi adıyla hizmet verecek.

Oruçbey Caddesi ile Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katıldığı tören ile hizmete açıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış töreninde; TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Ahmet Kılıç ve Emine Yavuz Gözgeç, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yer aldı.

DÜNDAR: “TARİHİ DOKU ADIM ADIM ORTAYA ÇIKIYOR”

Açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar,

tarihi miras çalışmalarında 6 tane ödül alan öncü bir belediye olduklarına dikkat çekti. Osmangazi’deki tarihi eser restorasyon çalışmalarının temizlik faaliyetleri gibi rutin hizmetler arasında olduğunu belirten Başkan Dündar, “Şu an 11 farklı noktada şantiyemiz var. Yapmış olduğumuz bu çalışmalarla, şehrimizin tarihi dokusu ve kimliği adım adım eski hüviyetiyle yeniden ayağa kalkacak. Bu işleri keyifle yaparak, ciddi çalışmalar sürdürüyoruz. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzemiz’de görmüş olduğumuz sanal ortamı, Hisar’ın gerçek ortamında yaşamak istiyoruz. Oruçbey Caddesi de bu projenin ilk adımı. Bunlar, uzun bir çalışmanın neticesi olacak. Burası 4 mahalle üzerine kurulmuş ve Osmanlı’nın fethetmiş olduğu bir şehir. Bizler de, bu mahallelerde belirli akslar oluşturarak çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi.

ARKEOPARK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Daha önce aynı bölgede Osmangazi Çıkmazı, Kale Sokak, Sümbüllü Bahçe Konağı, Sur Üstü Konağı, Üftade Sokak ve Kavaklı Caddesi gibi önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini anlatan Dündar, “Burada yaptığımız her çalışma diğerini getiriyor. 9 dönüm alan üzerinde bulunan Arkeopark’ta da Bursa’yı Osmanlı öncesine inerek kademe kademe ayağa kaldıracağız. Bizler, burada 5 farklı odak noktası belirledik. Tophane, Üftade, Arkeopark, Alaaddin Camii ve Haşim İşcan Parkı’nı bölge bölge birbirine tamamlayacağız. Şehrimizi yeniden ortaya çıkaracağız. Burada 5 sur kapısı, 16 camii ve mescit, 17 türbe ve mezar, 4 medrese ve tekke, 6 tarihi çeşme ile 3 hamam var. 167 tane de sivil mimari örneği yapı bulunuyor. Ayrıca Hisar bölgemizde günümüze ulaşamayan 58 adet de yapı var. Bu bölge hakikaten şehrimiz için çok önemli. Bursa’mızın hem tarihi hem de manevi yönü ortaya çıkıyor. Yine bu bölgemizde 14. yüzyılda yapılan Filiboz Mescidi’yle ilgili birçok bulguya ulaştık. Buradaki çalışmalarımız da sürüyor” diye konuştu.

GAZZELİ AHMED EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

Tarihi mirası yeniden ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında Alipaşa Mahallesi’nde 19. yüzyıldan kalan Gazzeli Ahmed Efendi Kültür Merkezi’ni aslına uygun şekilde yeniden inşa ettiklerini belirten Başkan Dündar, “Açılışını yaptığımız bu kültür merkezimiz de döneminin sanat anlayışını taşıyan işçiliği ve fonksiyonları ile şehrimize yeni bir zenginlik katacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah, bakanlarımızın desteğiyle Bursa’mız eski değerine kavuşacak. Bursa’mız için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

ALPASLAN: “FETİH MÜZESİ’NİN GERÇEK ORTAMI”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da Bursa'nın tarihi, kültürü ve doğasıyla çok özel bir şehir olduğunu ifade ederek, “Bursa, sanayi ve ticaret anlamında da ülkemizin en önemli şehirlerinden bir tanesi. Dünyanın en büyük imparatorluğunu kuran ecdadımızın, Osmanlı’nın ilk adımlarının atıldığı yer. Bu anlamda adeta kutsal bir mekan diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz yer, yine Osmangazi Belediyemizin çok önemli bir çalışmasıyla ortaya koyduğu Fetih Müzesi’nin gerçek ortamı. İnşallah, Hisar bölgesini 1326 yılındaki değerli haline ulaştırırız. Belediyemiz, kıymetli çalışmalarla eskiden beri tarihi miras konusunda emin adımlarla ilerliyor. Bugün, bu adımlarına yenisini ekleyerek adeta uygarlığımızı yeniden ihya etti. Bakanlık olarak bu tür çalışmaları canı gönülden destekliyoruz. Bu güzel günün devletimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ise heyecan verici bir projenin açılışını gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Bursa’nın ilk fetih mekanı olan bu bölge bir tarih platosunu andıracak. Dolayısıyla hayırlı olmasını diliyorum. Biz, milletimizin hizmetkarıyız. Belediye başkanlarımız ve milletvekillerimiz ile şehrimiz adına elimizden geleni yapıyoruz. Bursa’yı daha güzel noktalara getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç da konuşmasında tarihi mirasın yeniden ayağa kalktığının altını çizerek, “Önceden çöküntü olmaya yaklaşmış bu bölgemizi Osmangazi Belediyemiz yeniden ayağa kaldırdı. Yerli ve yabancı turistin akın ettiği bölge haline gelen Hisar’da fotoğraflar çekilerek, sosyal medyada yayınlanıyor. Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasını herkes görüyor. Bizlere bu yakışır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

AKTAŞ: “BURSA’NIN YÜZ AKI OLACAK”

Bursa’nın kültür ve tarih şehri olduğunu vurgulayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, “Bursa’mız kültür ve tarih şehri. Bir Osmanlı şehri. Hisar’ın Osmangazi Belediyesi’nin katkılarıyla çekim bölgesine dönüşeceğine inanıyorum. İnşallah, önümüzdeki günlerde Hanlar Bölgesi ve burası bir bütünlük arz edecek. El birliğiyle yaptığımız bu çalışmalar, Bursa’nın yüz akı olacak. Tarih ve yeşil, Bursa’da gün yüzüne çıkacak. Çünkü, şehrimiz bunları ziyadesiyle hak ediyor. Restorasyon, çileli ve sıkıntılı çalışmalardır. Zaman ve kaynak gerektiren, hukuken ciddi zorlukların yaşandığı bir süreçtir. Hamdolsun, Osmangazi Belediyemiz bu iradeyi ortaya koydu ve Oruçbey Caddesi’nin ilk etabını hizmete sundu. Kıymetli başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Şehrimize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

TAHTAKALE ÇARŞISI’NA ZİYARET

Başkan Dündar, daha sonra davetli protokole Arkeopark kazı alanındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Daha sonra yürüyerek Tahtakale Çarşısı’na geçen protokol, Osmangazi Belediyesi’nin yürüttüğü restorasyon çalışmalarıyla eski hüviyetine kavuşan Bursa'nın en eski çarşısında esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

Yorumlar (0)
17°
az bulutlu
banner8