banner7

Gençler iş, sanayici kalifiye eleman arıyor

Kalifiye iş gücü sorununun çözümü için geliştirilen sanayi – üniversite iş birliklerinin kapsamı her geçen gün artıyor.

EĞİTİM 29.07.2020, 13:42
Gençler iş, sanayici kalifiye eleman arıyor

Türkiye’nin ve sanayinin teknoloji partneri Tezmaksan Makine tarafından kurulan Tezmaksan Akademi ve OSTİM Teknik Üniversitesi arasındaki iş birliği teorik ve uygulamalı eğitimler ile staj imkanlarını kapsıyor. Akademi tarafından düzenlenen  “Üniversite Gözünden Türkiye’nin Büyümesinde Sanayinin Önemi”  başlıklı webinarda konuşan OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek,  “Eğitim sistemimizin gerçek dünyayla olan uyumsuzluğu işsizlik oranlarına yansıyor” dedi. 

Türkiye’de 15-29 yaş aralığındaki işsiz sayısı 5,6 milyona ulaşırken, genç nüfus iş, sanayici ise aradığı niteliklere uygun çalışan bulamamaktan şikayet ediyor. Bu durum sanayi – üniversite işbirliklerini daha önemli bir hale getirirken, pandemi iş yapma biçimleri ve çalışan donanımında çok daha köklü değişikliklere neden olacak. Türkiye’nin ve imalat sanayisinin teknoloji partneri Tezmaksan Makine tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurulan Tezmaksan Akademi, eğitim iş birliği yaptığı OSTİM Teknik Üniversitesi ile konuyu ele aldığı bir webinar düzenledi.  

 “Üniversite Gözünden Türkiye’nin Büyümesinde Sanayinin Önemi” başlıklı webinarın moderatörlüğünü Tezmaksan Makine Kurumsal Müşteri İlişkileri ve Operasyonel Kiralama Direktörü Yalçın Paslı yaparken, gençlerin ve sanayicilerin sorularını OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek cevapladı. Bir ülkenin ekonomik büyümesi ve kalkınmasının ancak sanayinin gelişmesi ile mümkün olabileceğinin ifade edildiği webinarda, ihracat artışında yeni ürünlere geçilmesinin önemine dikkat çekildi. Bu noktada kalifiye mühendisler ve müteşebbisler yetiştirme gerekliliğine vurgu yapıldı. 

Yorumlar (0)
10°
hafif yağmur
banner8